Meguntad a laminált bútorod színét? Költséghatékony és egyszerű megoldást keresel amivel saját ízlésedre alakíthatod? A bútorfestést neked találták ki ! :)
Ebben a bejegyzésben egy lomizott fekete tömegbútor átalakulásán keresztül fogom bemutatni a laminált bútorok átfestését lépésről lépésre!
Szükséges eszközök:
- tálka (lapos)
- lakkozó henger (kicsi)
- vékonyabb ecset
- Harzo T16 hídképző alapozó
- Bármilyen vízbázisú zománcfesték (pl: Swingcolor - 2in1 vízbázisú zománcfesték)
- Bármilyen vízbázisú erős kopásállóságú lakk (pl: Basacolor - vízbázisú parkettalakk)
Kiadósság: a fenti bútor eggyüttes (belül is festve!) kb 0,5L harzo T16 és 0,5 liter fedőfesték és ennél jóval kevesebb lakk felhasználásával készült (kb 0,1L).
- 1 hengerfejet használtam el
Összköltsége: ~ 3000 FT
Munkaidő igénye: Kb 12 óra + száradási idők (amiket én soha nem tartok be csúnya módon :))
I. lépés - Lelki felkészülés
(ezt a fejezetet át is ugorhatod , de azért inkább ne :)
Mielőtt bármibe belefognál érdemes átolvasnod (ha még nem ismered :) lakberendezési gyorstalpalónkat, amiben gyors tanácsokat olvashatsz és még egy pöpec színharmónia generáló progiról is olvashatsz: Gyorstalpaló színelmélet és dekorációs kalauz
II. lépés - Előkészületek
Most hogy lelkünket s szellemünket megerősítettük .. Induljon a mandula!
Az első és legfontosabb lépés a megfelelő előkészítés:
Először is pakoljunk ki mindent a szekrényünkből:)
A bútort szedjük elemeire, a nem festendő részeket szereljük le! Ne legyünk lusták leszedni a zsanérokat, fogantyúkat, polcokat stb! (természetesen ha olyan bútort festünk ami ezt nem igényli akkor nem kell :) )
Ezután alaposan takarítsuk le a bútort! A festendő felületnek teljesen por és zsírmentesnek kell lennie!
Mivel takarítsd le a (szerencsés esetben nem) ezer éves koszt? Erre van egy szuper titkos és költséghatékony bevált családi "receptünk" , amit alkalmazhatunk penészes, erősen szennyezett szekrényeken is ) :
- 1 kupak a nagy Wu2 samponból + egy kevés (löttyintésnyi) hypo + egy lavór meleg/langyos víz
Garantáltan bármit bárhonnan lehoz és még antibakteriális/gombaölő is : az üveg csillog tőle, a zsír meg csak menekül, a penésznek búcsút mondhatunk. (próbát a bútoron előtte mindig végezzünk egy kevésbé látható részen ! érzékeny bőrűeknek a hypó alkalmazását csak gumikesztyűben ajánlom!
A hypo egyébként töményen alkalmazva falról , bútorról bármiből kiöli a penészt (és nagyon olcsó kb 100 ft/liter ) de csak nagy elővigyázatossággal alkalmazzuk, kizárólag ha muszáj (és ne keverjük vízkőoldóval soha!)
De természetesen kevésbé erős vegyszerek / bio módszerek is megfelelnek a takarításra (szennyeződéstől függően)
Ha a takarítás megvan, festés előtt a helyiséget alaposan készítsük elő. Ne sajnáljuk az időt a padló lefóliázására ! (Hibámon tanultam..:) ugyanitt meg kell jegyeznem : a vízbázisú festékeket szuperül vissza lehet törölni / kaparni a padlóról, de ha bele tud valamibe ivódni akkor már csak a bontókalapács hozza ki :) ...)

III. lépés - Alapozás
Ha a felületünk tiszta (zsír,pormentes) száraz, és megfelelően szétszerelt állapotú nekiugorhatunk az alapozásnak.
Minden fényes felületre tapadó (vagy más néven hídképző) alapozót kell legelőször felvinni ami hidat képez a fényes felület és a fedőfesték között. Tapadó alapozó nélkül a fedőfestéket a legkisebb behatás is leszedi a fényes felületről, hiába a lakkozás. Ezért az alapozó ez esetben egyáltalán nem mindegy.
( mi számít fényesnek? minden ami fényes felületű és ami nem porózus, nem nedvszívó ) (ide tartozik minden már lakkozott faanyag / laminált bútorlap / műanyag / üveg felület)
Én mivel abszolút vízbázisú festék párti vagyok a Harzo termékcsalád T16-os tapadóalapozóját használom. Ebből általában 2 réteg kell a fekete/sötét felületekre, fehér vagy extrémen világos felületekre elég 1 is. (De ezt úgyis látni fogod majd, mert addig kell a rétegeket - természetesen száradásuk után- egymásra felvinni míg nagyjából egységes fehér felületet nem kapsz).
A Harzo T16 árainak érdemes több helyen (kis szaküzletekben, webshopokban is) utánaérdeklődni mert míg egy Mátyásföldi festék szaküzletben 3000 ft az ára addig pl Maglódon 2000 ami azért nem mindegy :) SZERK: Sajnos a cikk megjelenése óta Maglódon is felvették a magasabb árat (lehet, hogy pont a cikkünknek köszönhetően? :( ), de más kisebb festék boltokban még mindíg kedvezőbb árakat lehet találni! Itt tudod megnézni hol van a környékeden Harzo árusító bolt (érdemes telefonon érdeklődni) : > harzo termékeket árusító boltok listája
Én úgy tapasztaltam hogy a nagy egyenes felületeken a leggyorsabban az úgynevezett "lakkozó" hengerrel lehet haladni, nekem ebből egy kicsi van nagyon szuperül bevált, külön fejet is lehet hozzá venni ha elhasználódik. (A Bauhausban vettük a henger kb 200 ft volt , egy csomag fej -2db- szintén akörül)
szükségünk lesz még egy műanyag tálkára is amibe kiöntünk egy kis festéket.

Igyekezzünk kevés festéket felvenni egyszerre a hengerünkkel és azt egyenletesen széthengerelni a felületen. A sarkokban /nehezen hozzáférhető helyeken használhatunk ecsetet (a művészecsetek nagyobb verziói a legjobbak az ilyesmire).
Az első réteg alapozónk (főleg ha sötét alapon dolgozunk) eléggé foltos lesz (lásd a képen lejebb) , hiába festjük a legnagyobb gonddal, de ne ijedjünk meg ez normális :)
Arra viszont figyeljünk oda, hogy a festék ne folyjon meg sehol. Ahol már folyik a festék azonnal töröljük vissza (ha rászárad már csak csiszolással tudjuk javítani)!
Ha a két réteg alapozónk megszáradt már ugorhatunk is a fedőfesték felvitelére . (A T16-nak hivatalosan 12 óra a száradási ideje de meg fogod látni hogy kb 10-15 perc után teljesen száraz tapintású. Én általában lusta vagyok a fél napot kivárni így ha tapintás alapján száraz máris megy rá a következő réteg :))

UI: A Harzo T 16 doboza nem egy időtálló dolog, egy pár visszazárás utána teteje erősen elhasználódik, a száraz festékdarabkák pedig visszapereghetnek a festékünkbe ezért javaslom rögtön az első használatnál csavarós (befőttes) üvegbe áttenni amit könnyebb visszazárni. Miután kiöntöttünk belőle mindig töröljük le a doboz széléről a festéket! A T-16 borzastó vékony fém tetejének roncsolásmentes kinyitásához remekül használható a fogó! (Kicsit feszítsük fel egy csavarhúzóval fogjunk rá fogóval erősen és húzzuk fel)
IV. lépés - Fedőfesték felvitele
Szóval ha az alapozással megvagyunk jöhet is rá a fedőfesték. Illetve : A nagyon profik csiszolnak is 2 festés között 120as finom csiszolópapírral, de én ilyen fényes alapon nem szoktam, mert egy erősebb húzás azért még ebben az állapotban "simán" visszaszedi az alapozót (a karcvédelmet a lakk fogja adni). Ha odafigyelünk hogy ne folyjon meg a festék, és ne szálljanak rá pöszök a frissen festett felületünkre a csiszolás elhagyható.
Szóval festés: Mi a Bauhaus saját márkás festékét a Swingcolor 2az1ben vízbázisú zománcfestékét használjuk általában mindenhez, mert nagyon bevált (jól fed, sokféle szín kapható) és kedvező az ára is , de igazából bármilyen (zománc)festék tökéletes :) (Arra figyeljünk a későbbiekben, hogy vízbázisú rétegeket az oldószeres dolgokkal nem szabad vegyíteni! Ha mindenáron oldószeres zománcfestékkel szeretnénk festeni, ahhoz oldószeres lakk fog kelleni majd! Mi a vízbázisú festéteket részetíjük előnyben, mert nem büdösek és kevésbé környezetszennyezőek.
Fontos még továbbá hogy tartsuk magunkat a festék fajtájához. Na nem a márkára gondolok hanem a fényességre. Ha fényes fedőfestéket használtunk a lakk is legyen fényes, mert ha a fényes fedőnket selyemfényű lakkal kezeljük az selyemfényű lesz. Mondjuk ezzel "korrigálni" is tudunk ha nagyon félrenéztünk valamit :) De a boltban figyeljünk oda! :)
Ez a festék amit használtam konkrétan most krém fehér színű selyemfényű zománc volt a Swingcolor-os fajtából. Ebből is 2 réteg kell a tökéletes fedéshez. (ha nem jól alapoztunk akkor 3-4 :)) a festési módszer az alapozáshoz hasonló: szivacshengerrel vigyük fel a festéket a felületre, ügyelve hogy egyszerre csak kevés festéket használjunk és azt jó alaposan hengereljük el.
Ha ügyesen kezeljük a szivacshengert nagyon takarékosan lehet vele festeni! :)
V. lépés - Lakkozás
Sokan mondják hogy zománcfestékeket nem kell lakkozni én ezt cáfolnám. Valamennyire strapabíró a zománc önmagában is de a karc és kosz próbán nagyon hamar elbukott. Fő a biztonság alapon én mindent lakkozok, sőt minél tartósabb lakkot veszünk az a tuti. A Basacolornak van vízbázisú parkettalakja, azt kell mondanom nagyon tuti lakk, bír mindent (a lépcsőnket is ezzel lakkoztuk egy éve, semmi baja!) ennek az ára kicsit húzós (~ 3000ft/liter) de bármilyen olcsóbb vízbázisú lakkal helyettesíthető (a swingcolornak is van lakkja és az ára is kedvezőbb).
ha megszáradt a fedőfestékünk utolsó rétege is (remélhetőleg te kivártad becsületesen a száradási időt nem úgy mint én :))) lakkozzuk le ugyanazzal a technikával amivel eddig festettünk. Lakkból is 2 réteg kell (aki tutira megy az érzékenyebb felületekre tehet többet is :))
Itt viszont ha megvannak a lakk rétegek tényleg ki kell várni a dobozra írt száradási időt! SŐT én a visszapakolással többet is szoktam várni mert a festék hiába száradt meg eléggé ragad még pár napig és ha rápakolunk néhány dolgot később elég nehéz lesz felszedni :D Ez ez axtra ragacsosság pár nap alatt általában elmúlik.
VI. lépés - Élvezzük a szép új bútorunkat!
És dicsekedjünk el mindenkinek velük! Plussz meséljétek el mindenkinek, hogy itt olvastátok ebben a klassz leírásban, hogy hogyan kellett csinálni ! ;)

Szeretnéd minden kreatív ötletünket egy helyen, átláthatóbb formában megnézni? Látogass el társhonlapunkra ahol rengeteg kreatív ötlet vár:
>>>>>>>> http://www.mindy.hu
Plusz ha like-olod facebook oldalunkat, mindig frissen kaphatod az ötleteket https://www.facebook.com/Born-To-DIY/
Ha tetszett ez a bejegyzés, kérlek oszd meg másokkal is!
(a lejjebb található megosztás gombok, vagy a jobb oldali panel segítségével :)
Köszönöm és szép napot!