Ebben a cikkben a visszacsiszolásos módszerrel koptatott (antikolt) bútorok készítésének folyamatát szeretnénk bemutatni nektek lépésről lépésre. Ezzel a technikával bármilyen megunt régi bútordarabot vintage stílusúvá varázsolhattok. Most egy régi ütött kopott lomizott fa szék lesz részletes bemutatónk alanya :)
Ezt az antikolási technikát nem csak a cikkben bemutatott festékekkel lehet készíteni, szinte bármilyen festék jó hozzá :) Én a boltban kapható vízbázisú zománcfestékeket és lakkokat preferálom ( főleg tartósságuk és UV védelmük miatt ) ezért ebben a leírásban ezekkel készítjük a széket, de egyébként még ennél is lehet költséghatékonyabban ( szinte fillérekért ) festeni házi készítésű krétafestékkel ( amit ráadásul csiszolni is könnyebb ) - ha kísérletező kedvű vagy ajánlom figyelmedbe :) http://hazaiprovence.hu
Szükséges eszközök:
- tálka (lapos)
- lakkozó henger (kicsi)
- vékonyabb ecset
- (Harzo T16 hídképző) vízbázisú alapozó
- Bármilyen vízbázisú zománcfesték ( pl: Swingcolor - 2in1 vízbázisú zománcfesték )
- Bármilyen vízbázisú falfestékekhez való színező festék ( pl: Swingcolor )
- Bármilyen vízbázisú erős kopásállóságú lakk (pl: Basacolor - vízbázisú parkettalakk )
Kiadósság: ez a szék nagyon minimális festéket vett fel kb 0,2l fedőfestéket, 0,1l alapozót és 0,1 l lakkot és egy picur színezőt
- 1 hengerfejet "használtam el" (de valójában az még jó pár festést kibír :)
Összköltsége: ~ 1000 FT ( erre a bútorra vonatkoztatva )
Munkaidő igénye: Kb 6 óra + száradási idők (amiket én soha nem tartok be csúnya módon :))
I. lépés - Lelki felkészülés, tisztítás
Ha a színválasztásban már biztos vagy ( amihez segítséget itt találhatsz : http://borntodiy.reblog.hu ) , akkor a következő lépés a festendő bútor alapos letisztítása. ( A festendő felületnek teljesen por és zsírmentesnek kell lennie, de az előkészítő javításokhoz is elengedhetetlen a tisztaság. ) Az előbbi linken olvashatsz arról is, mivel lehet hatékonyan letakarítani a penészes, nagyon koszos bútorokat.
Ha olyan fa bútort festenél aminek az előélete nem ismert, mindig ellenőrizd ,hogy nem szuvas-e , mert ha szú lakik a fában könnyen beviheted a lakásodba ahol a többi bútorban is kárt tehet. A szú tipikus nyomokat hagy maga után: apró lukakat. Ha ezt észleled a bútort semmiféleképpen ne vidd be a házba amíg nem irtod ki belőle a "vendégeket".
II. Lépés - Előkezelés ( hibajavítás, csiszolás )
Ha a bútorunk nagyon romos ( durván széttört/szétrohadt stb ), akkor annak szerkezeti javításait jobb ha szakemberre bízzuk (legalábbis amennyiben nem rendelkezünk a megfelelő felszereléssel :) Ez a szék eredetileg teljesen szét volt törve a lábainál, ezért én gonosz módon édesapámmal javíttattam meg, mert a saját képességeimet meghaladta a szögben álló csapolások pótlása és javítása :)
De az egyszerűen elvégezhető hibák javítását már magunk is könnyen meg tudjuk oldani : a repedéseket és lukakat mestertapasszal tömjük be . Ez a krém szerű "folyékony fa" különböző színekben, bármelyik barkácsáruházban kapható (általában tégelyes vagy tubusos kiszerelésben ). A felületre a profik spatulával viszik fel de én általában ujjal szoktam :)).
Ha a repedéseket eltüntettük , először az egész felületet és a hibákat durvább (80 as) , utána finomabb (100 as) csiszolópapírral kézzel (vagy mérettől függően géppel) átcsiszoljuk. Ha tapadó alapozót használunk majd , akkor nem kell teljesen a fáig visszacsiszolni a bútort, de az fontos ,hogy egységes felületűnek és tökéletesen simának kell lennie az alapnak, mert a festék nem elfedni fogja az apróbb hibákat hanem kihozni (sajnos) :) Szóval csiszoljuk addig a fát amíg semmiféle pergő festékdarab nem marad rajta és ha kézzel végigsimítjuk finom tapintású lesz.
FIGYELEM! A csiszoláskor mindíg viseljünk ( legalább porszűrő) maszkot mert a keményebb fafajták pora rákkeltő ! ( A puhább fafajták porát sem egészséges beszívni. )

III. lépés - alapozás
Ha natúr (kezeletlen) fa alapanyagra dolgozunk akkor nem szükséges a tapadó alapozó, tökéletes egy bármilyen márkájú sima ( vízbázisú ) alapozó is , de mivel az én székem még lakkozott maradt itt-ott ezért én tapadó-alapozót használtam, méghozzá Harzo T 16-ot. ( A Harzo T16 egy vízbázisú tapadó alapozó ami arra szolgál, hogy hidat képezzen a fényes felület és a fedőfesték között valamint egy szép fehér alapot adjon a színeknek, mert egyáltalán nem mindegy milyen szín alapra kerül a fedőfestékünk.) Harzo T16-ot a nagyobb barkácsáruházakban általában nem lehet kapni csak festék szaküzletben és azok árai közt is hatalmas eltérések vannak ezért érdemes körbeérdeklődni több helyen mielőtt megvásárolnánk.
( Általában az ára 2000 és 3000 ft között mozog / liter. Szuper alapozó, szinte bármire lehet vele alapozni és nagyon nagy felületre elég egy bödön! )
Arra ügyeljünk hogy az alapozó , a fedőfestékek és a lakk is egyformák legyenek oldhatósági szempontból: ne fessünk oldószeres festékkel vízbázisúra soha! Erre már a vásárlásnál is ügyeljünk!
Szóval csiszolás után (egy újabb gyors portalanítást és tisztogatást követően) felvisszük a bútorra az alapozónkat, méghozzá 2 rétegben (az egyes rétegeknek természetesen meg kell száradniuk mielőtt az új rákerülne). A T16 száradási ideje hivatalosan 12 óra én ezt csúnya módon sosem várom ki, mert általában már nagyjából 15-20 perc után száraz szokott lenni :) Festéshez mindig lakkozó hengert használok mert ezzel szuper takarékosan lehet festeni. A kisebb résekhez pedig művész ecsetet (abból is a nagyobb méretűt).
A hengerrel csak kevés festéket vegyünk fel egyszerre és alaposan oszlassuk el a felületen!


Arra nagyon ügyeljünk, hogy a festék ne folyjon meg sehol, ha mégis azonnal töröljük vissza mert ha megszárad azt már csak csiszolással tüntethetjük el.
IV. Lépés - az első ( alsó ) szín felvitele
Mivel a széket koptatott stílusúra szeretnénk festeni ezért a kopások színét kell először meghatároznunk és majd felvinnünk a felületre (természetesen az alapozó festék száradása után).
Vehetjük vagányra is a figurát és használhatunk a fedőfestéktől extrémen eltérő színt is a kopott részekhez, de maradhatunk a jól bevált receptnél is: használjuk a fedőfestékünk egy sötétebb árnyalatát. Ez utóbbit úgy érhetjük el ha a fedőfestékünkből (ami nálam jelen esetben egy krém fehér vízbázisú zománc volt) kiöntünk egy picit egy külön tálkába (2 rétegre elegendő mennyiséget, az alapozásnál nagyjából felmérhetjük mennyit vesz fel a bútor), majd ezt a külön rakott fedőfestéket egy pár csepp folyékony (vízbázisú) falfesték színező festékkel besötétítjük. Színező festékeket és pasztákat általában minden barkácsáruházban árulnak a falfesték osztályon, pici tubusokban szokott lenni és rengetegféle szín van. Ezekkel amúgy akár önmagukban is lehet festeni de vigyázni kell velük mert nagyon sok pigmentet tartalmaznak ( nagyon erős a színük ).
A színező festéknek még alap keveretlen állapotában is passzolnia kell a fedő festékhez ezért ügyeljünk rá hogy a két szín egymás világosabb/sötétebb árnyalata legyen legalább nagyjából. (Használhatunk feketét a sötétítéshez de egy kellemes színharmóniához az sokszor nem elég). Ha nem értesz a színkeveréshez kérd ki szakember tanácsát az áruházban vagy keress a neten színkeverési útmutatókat :)
Egyszerre csak keveset tegyünk a színezőből a fedőfesték adagunkhoz és ha szükséges még utólag finoman adagoljunk hozzá (és alaposan keverjük el!) amíg a kellő sötétséget el nem éri. Nem kell sokkal több árnyalattal sötétebb koptatási színt kikevernünk mint amilyen a fedőfestékünk lesz, de azzal vigyázzunk, hogy minél nagyobb a különbség annál "durvább" az antik hatás. Túl egyforma se legyen mert akkor nem fog látszódni :)

Én megállapodtam egy finom "mackókakaó" árnyalatnál amit többször teszteltem egy papírdarabon a fedőfestékem mellett és szimpatikusnak tűnt (az ecset nyelén láthatjátok is a két szín közti különbséget ) , így végül ez a kikevert festék került fel a székre szintén 2 rétegben a szokásos lakkozó hengerrel. (Ennek a zománc festéknek a száradási ideje is 12 óra hivatalosan de itt is spórolhatunk némi időt, tapintással ellenőrizhetjük hogy hogyan alakul :)) (ezt is általában 10-20 perc alatt már száraz)
A színezőfesték és a zománc is a Bauhaus saját terméke (Swingcolor) de bármilyen más márka is tökéletesen megfelel :) (Használhatod a saját jól bevált receptjeidet is)


V. Lépés - a fő szín felvitele
Ha megszáradt a 2 réteg kopási színünk akkor szivacshengerrel ugyanígy vigyük fel rá 2 réteggel a sima (nem színkevert) fedőszínünkből is (ami nálam a krém fehér volt).
Ugyanazzal a szivacshenger technikával mint eddíg :)
VI. Lépés - koptatás
Most jön a trükkös rész :) Várjuk meg a székünk teljes száradását (legalább 24 óra), majd kapjunk elő egy közepesen finom (80-as) csiszolópapírt és a bútort azokon a pontjain ahol a használat közben is sérülne (szélek, peremek, kiálló díszek, ülőfelület stb) kezdjük el finoman visszacsiszolni. Ha zománc festéket használtál ( mint én ) akkor ez nem lesz egy egyszerű feladat (izomerőt igényel :) , de cserébe nem lehet elrontani és lebombázhatatlan lesz majd a végeredmény :) ( garantáltan férfi/kutya/macska/gyermek biztos :)
A koptatásnál ezekre a dolgokra figyelj oda:
- először csak finoman ess neki és utólag sötétítsd a kopást ha szükséges
- Ne legyen "dalmata" : egy bútor soha nem 1 körkörös ponton kopik nagyon erősen, hanem nagyobb felületeken finoman, inkább elnyújtott mozdulatokkal próbálj csiszolni mint kicsi de erős dörzsöléssel!
- Egy bútor általában az éleinél kopik le először: csiszold a kiálló éleket, peremeket, díszítések tetejét. Mit ne csiszolj? a mélyedéseket semmiféleképpen :)
- ha nem vagy biztos a dolgodban nézegess képeket a neten! Keress rá pl. hogy "antique furniture paint" vagy engedd rá a férjed / gyerkőcöt és add ki az ukászt hogy próbálják "leamortizálni" :) így látni fogod használat közben hol éri először behatás a bútort, és így meg is kezdődik a "kopási" folyamat :)
Előre szólok, hogy ez a visszacsiszolásos antikolás erősen izomnövelő feladat, még kisebb bútoroknál is. ( Jobb mint egy fitness terem ! :) )
VII. Lépés lakkozás:
Ha a koptatás után sikerült magunkat izomerőügyileg összeszedni akkor (némi portalanítás) után jöhet is rá a 2 réteg lakk! (több réteget is tehetsz az érzékenyebb részekre biztos ami biztos alapon, de vékonyan vidd fel a rétegeket!)
Sokan azt vallják hogy zománcfestékekre nem kell lakk, de én ezt cáfolnám (tapasztalat). Minél bombabiztosabb a lakk réteg annál tartósabb a bútor így ez az az elem amin én nem spórolnék (végül is ez védi az egész eddigi munkánkat a fizikai behatásoktól és a napsugárzástól is..). Mi a Basacolor vízbázisú selyemfényű lakkját használjuk , mert a fa lépcsőinket is ezzel kezeltem egy éve és még mindig olyan mintha frissen lenne lakkozva pedig rendesen nyüstöljük , szóval ezt jó szívvel ajánlom mindenkinek! (Kicsit húzós az ára 3000ft/liter körül de tulajdonképpen bármilyen más vízbázisú lakk is jó :))
VI.) Lépés - az eredmény kiélvezése
Ha a lakk rétegeink megszáradtak (ebben az esetben rendesen várjuk meg a száradási időket sőt még egy picit többet is ha lehet), máris élvezhetjük a végeredményt :) Vigyázat a bútorfestés nagyon addiktív, ha egyszer elkezded nincs vége ! :))
Szeretnéd minden kreatív ötletünket egy helyen, átláthatóbb formában megnézni? Látogass el társhonlapunkra ahol rengeteg kreatív ötlet vár:
>>>>>>>> http://www.mindy.hu <<<<<<<<<
Plusz ha like-olod facebook oldalunkat, mindig frissen kaphatod az ötleteket https://www.facebook.com/Born-To-DIY/
Ha tetszett ez a bejegyzés, kérlek oszd meg másokkal is!
(a lejjebb található megosztás gombok, vagy a jobb oldali panel segítségével :)
Köszönöm és szép napot!